Skákání na trampolínách podporuje dobrou náladu a udržuje v pořádku vaše chodidla
Dobrá nálada
O trampolínách se všeobecně ví, že velmi účinně podporují tvorbu svalové hmoty, zejména na dolních končetinách, a zlepšují prostorovou orientaci, srdce a krevní oběh a přirozenou imunitu. Rádi bychom se však zmínili o další informaci o prospěšnosti trampolín, a sice o vlivu na naši náladu.
Pravidelné skákání, a třeba jen rekreační formou s ochrannou sítí na trampolínu, uvolňuje do krve endorfiny, přezdívané jako hormony štěstí, s nimiž se pak cítíme více svěží, šťastnější a spokojenější. Výhodou trampolín v tomto směru je to, že vám stačí pouhých pár minut, abyste si zlepšili náladu, a máte-li trampolínu doma, nemusíte kvůli endorfinům docházet do vzdálené posilovny, nebo snad dokonce běhat venku v parku.
Zdravá nožní klenba
Jak mají vypadat zdravá chodidla, zřejmě dobře víte i vy, a pokud ne, potvrdí vám to každý zkušený ortoped. Bohužel je v současné populaci poměrně značně rozšířený defekt ploché nohy a mimo jiné i další anatomické problémy, jako např. vbočené palce, otlaky a kuří oka. Jednou z hlavních příčin tohoto jevu je nevhodná obuv a zejména její dlouhodobé využívání. Dokonce i některé značkové boty jsou po zdravotní stránce zcela nevhodné pro každodenní nošení a navíc – sami si spočítejte, kolik hodin trávíte denně v obuvi, a kolik hodin (samozřejmě kromě spánku, kdy chodidla nejsou silově zatěžována) trávíme naopak chůzí naboso. Mnozí z vás na tuto otázku odpoví tak, že většinu času chodíme v botách – v zaměstnání, venku na ulici, při pobytu v přírodě a dokonce i doma se přezouváme do pantoflí nebo do bačkor.
Chtělo by to zkrátka více procvičovat svaly chodidel, které udržují obě klenby ve správném tvaru, tím se eliminuje plochá noha, která má neblahý vliv nejen na polohu páteře a vaše klouby, ale i na trávení a lymfatický a imunitní systém. A právě skákání na trampolíně naboso je pro tyto účely naprosto ideální.