Na špinavý koberec si raději nesedejte
Také patříte k lidem, co se rádi občas rozvalí na koberci? Třeba jen tak, abyste pozorovali akvarijní rybky v akváriu, které je umístěno o něco níže, než bývá obvyklé, a to kvůli pohodlí při pozorování z měkkého křesílka či sedacího vaku? Anebo pro lepší přehled při plánování trasy turistického výletu u skládací papírové mapy? Anebo při hraní deskových her, jejichž hrací plán se nevejde na stůl? Toto nejsou neobvyklé jevy, je mnoho těch, co se raději posadí na koberec, nežli do křesla, a co tráví svůj volný čas na zemi.
Na koberci se dá i cvičit, posilovat, provádět jogínské polohy, kalanetiku, hrát si s dětmi a třeba se i milovat. Měkkost koberců je zkrátka dostačující pro celou řadu aktivit a některé z nich lze nabídnout i vaší návštěvě, která se zpočátku podiví, proč jim servírujete občerstvení na podlaze, ale později pochopí, že právě zde je více manipulačního prostoru pro pohodlnější posezení a konzumaci zákusků.
I toto jsou důvody, proč si dopřát koberce ve většině místností a nevsadit na sice vzhledově zajímavé a moderní plovoucí podlahy či dlažby, nicméně studené a tvrdé.
O koberec se ale musí pečovat
Domníváte-li se, že váš koberec postačí jednou či dvakrát týdně vyluxovat, pak jste na omylu. Toto by bylo možné jen tehdy, pokud by výkon sáčkových vysavačů byl stoprocentní, a pokud by na zem dopadal pouze suchý prach. Sáčkový vysavač ale nikdy nevysaje vše, co je pod ním, a zároveň se mezi vlákny doslova nalepují mikroskopické částečky tuku, které spolu s prachem vytvoří mazlavou a později tvrdou hmotu. A když je jí moc, tkanina ztrácí barvu, lepí se na chodidla a také zapáchá. Na zápachu se podílí právě bosé nohy a zároveň tuk, který uniká z kuchyně při přípravě jídel.
Toto jsou důvody, proč jednou či dvakrát za rok vpustit do kobercové „arény“ býka jménem Rotovac, který v rámci profesionálního čištění koberců v Praze 6 důkladně kobercová vlákna prohněte čisticím prostředkem, rozpustí nečistotu a ihned ji důkladně odsaje.