Jak začít konečně se spořením
Spořit se vyplatí, ať je vám dvacet nebo padesát. Než sice najdete ten nejvhodnější způsob nebo se vám vůbec podaří se spořením začít, může to chvíli trvat. Jakmile však zjistíte, co vám nejvíce vyhovuje, jste již na dobré cestě. Před těmito kroky ale musíte zajistit vůbec to, aby se vám povedlo na něčem začít šetřit a vaše finanční částka při spoření neklesala, ale držela se minimálně ve stejné výši jako na samém počátku spoření. Je sice těžké toho nyní docílit, ale pokud se vám to nedaří, není nejmenší důvod k zoufalství. V takové situaci totiž určitě nejste sami a věřte tomu, že je lepší odkládat stranou i menší částky než nakonec nemít nic.
Jenže jak vůbec začít? A jak u toho vydržet? Nejprve byste, jako u všech činností dlouhodobějšího rázu, měli najít pro svůj úmysl spořit důvody, ze kterých bude vyplývat motivace. Malé děti šetří na vysněnou hračku, teenageři na drahé oblečení nebo techniku a dospělí? Můžete šetřit prakticky na cokoliv, důležité však je, aby pro vás tato věc měla takovou hodnotu, že vás od šetření jen tak něco nedokáže odradit. Jakmile totiž začnete ztrácet motivaci, uvědomíte si, jak je pro vás daná věc důležitá a budete se snažit se spořením pokračovat.
Měli byste také vyhledat položky, na kterých ve svém rozpočtu můžete ušetřit. Kupujete si každý měsíc hromady oblečení, se kterými nevíte, co si počít? Může pomoci to, že omezíte svou spotřebu, nebo využijete slevový kód např. sleva About you 30 či cashback. Potraviny můžete začít nakupovat v akcích a doma můžete začít praktikovat některé tipy, jak šetřit energiemi. Možná to půjde pomalu a možná to bude zpočátku i trochu náročné. Věřte však tomu, že pokud je to alespoň trochu možné, šetřit se dá naučit. A skoro určitě to zvládnete i vy – jen se to asi určitě neobejde bez určitých drobných omezení.