Hrozí nám v budoucnu nedostatek elektřiny?
Nenà pochyb o tom, že dnes jsme v podstatÄ› cele závislà na elektÅ™inÄ›. Ta pohánà naprostou vÄ›tÅ¡inu vÄ›cÃ, které použÃváme dennÄ› a bez kterých se zkrátka neobejdeme. Problém je vÅ¡ak v tom, že zdroje, které k výrobÄ› elektÅ™iny použÃváme, nejsou ani zdaleka nevyÄerpatelné. NejÄastÄ›ji použÃvaná paliva, Äerné a hnÄ›dé uhlÃ, dojdou kompletnÄ› v horizontu pÅ™ibližnÄ› 50 let. Nenà tedy těžké si pÅ™edstavit, jaké problémy to může způsobit.
Â
Â
RozhodnÄ› je tedy na mÃstÄ› se ptát, zda nám hrozà nedostatek elektÅ™iny, zvláštÄ› když vezmeme v úvahu jejà stále rostoucà spotÅ™ebu a také ponÄ›kud napjatou politickou situaci. Tato hrozba je totiž mnohem reálnÄ›jÅ¡Ã, než by se mohlo zdát. Proto nenà divu, že se proti nà vlády snažà nÄ›co dÄ›lat. To ovÅ¡em nenà tak snadné, jak by se mohlo zdát.
Â
V podstatÄ› jedinou možnostÃ, kterou máme, je pÅ™ejÃt na jiné zdroje energie, kterých bude dostatek. Ale na jaké? Ano, znaÄnÄ› se investuje do obnovitelných zdrojů, jako je energie solárnÃ, vÄ›trná Äi vodnÃ, problém je ovÅ¡em v tom, že tyto nelze použÃt ani zdaleka vÅ¡ude, a navÃc jsou znaÄnÄ› nespolehlivé, zvláštÄ› když vezmeme v úvahu i probÃhajÃcà globálnà zmÄ›ny klimatu.
Â
Â
DalÅ¡Ã variantou je Uran, avÅ¡ak ten valná Äást veÅ™ejnosti odmÃtá, pÅ™edevÅ¡Ãm kvůli obavám z haváriÃ, jako byla ta v Černobylu, na TÅ™ÃmÃlovém ostrovÄ› Äi ve FukuÅ¡imÄ›. To, že pravdÄ›podobnost nÄ›Äeho takového je jen velmi malá, zvláštÄ› vzhledem k tomu, že se neustále zpÅ™Ãsňujà bezpeÄnostnà opatÅ™enà a zlepÅ¡ujà varovné systémy, pro nÄ› nenà dostateÄným ujiÅ¡tÄ›nÃm. O problémech s ukládánÃm vyhoÅ™elého paliva nemluvÄ›.
Â
Nezdá se tedy, že by kterákoliv z variant byla dokonalá. AvÅ¡ak jak nám docházà uhlÃ, bude nutné se pro nÄ›jakou rozhodnout a investovat do nà dÅ™Ãv, než bude pozdÄ›. VÄ›tÅ¡ina vlád se zatÃm rozhoduje pro obnovitelné zdroje. Zda budou tyto ale skuteÄnÄ› dostateÄné, ukáže až Äas.